2012. május 29., kedd

Saját termés


A tavalyi évben a két teraszunkból csak az egyik vált zöld terasszá. Áron még ezt is sokallta, szerinte fölösleges volt a sok növény, melynek igaz nagy része csak virág volt. Ám ez az idei évre már másképp alakult :) annak köszönhetően, hogy az ősszel részt vettünk a Permakultúra tanfolyamon.

Tavasszal nagy lendülettel kaspókat, cserepeket, ládákat, csiráztató földet, zöldség, fűszer- és más fogyasztható-növény magokat vásároltunk. (A legjobb az lett volna, ha a magokat a tavalyi évben őstermelőktől szereztük volna be.. de igyekeztünk az F1 jelzésű génmódosított magokat elkerülni).
El is ültettük őket nagy reménységben.

 Sokra nem vártunk, megegyeztünk, hogy az idei év ha nem is a termés éve lesz, de a tapasztalatszerzésé legalább. Áron minden reggel-este leste a kis magokat, hátha kibújtak már. 
 
 
Aztán lassan-lassan a magokból csírák, majd kis palánták lettek. Egyesek most már növénynek is mondhatók. Az első pillanattól kezdve tudtuk, össze se lehet majd hasonlítani a mi erkély-kertünket egy igazi kerttel. De ez is több a semminél.

Az első elfogyasztott termés a hónapos retek volt (ültetés után 5-6 héttel). Majd lassan pár tépősaláta-levelet is elfogyasztottunk.
 

 

 A fontosságát igazán csak akkor értettem meg, mikor egyik szombat délelőtt Áron megkérdezte, hogy vettem.e a piacról salátát? Mondtam: nem. Erre ő: Na nem baj, akkor hozok be a teraszról..


Apu is vicces volt egyik nap, mikor rákérdezett, hogy Áron hol van, mit csinál? Mondom kertészkedik. Kérdi hol? Mondom: az erkélyen. Azt mondja: Akkor nem kertészkedik, hanem erkélykedik...

A fűszernövények is gyarapodnak, de lassan, lehet jobban szeretik az őszi ültetést.. de mivel hosszú gyökeret eresztenek szerintem igazi kertre vágynak...
A verebek pár kis zsályapalántát kiráncigáltak a földből, s amelyiknek erős volt a gyökere annak a leveleit lecsipegették. Az ilyesmire is számítani kell...

A lényeg lényege, hogy az elfoglaltságunk megvan és nagyon örvendünk a mini-kertünknek.
 




2012. május 13., vasárnap

Székely paraszt házak


Udvarhely fele utazgatva Székelyvajától Sóváradig nem lehet hozzám szólni, főként napvilág.. ugyanis az útmenti régi kis házakat figyelem nagy szeretettel és egyre nagyobb bennem a vágy, hogy egyszer lefényképezzem őket.. persze nem a suhanó autóból, hanem úgy ráérősen, ahogy a nagyok..
Ezek a házak (pár kivételével melynek már a sétabot sem segít) nem múzeumi darabok, felújítva egészen kis ügyes lakóház vagy hétvégi ház alakítható ki belőlük.


A múlt héten pedig megtalátam egy nagyszerű ebmer kitartásának és hagyományörzésének gyümölcseit egy fotoblogban csokorra gyűjtve.
Csedő Attila számára is, egy régi parasztház többet jelent, mint egy új, csilivili ház, főként ha egy székely faluról van szó! Az ő fényképeit nézegetve és bejegyzéseit olvasva megtudhatunk pár statisztikai adatot, számos érdekes történeteket a falvakról. Orbán Balázs idézeteiből szemezgetve a falvak látványképei tárulnak elénk.

Ezúton is szeretnék ismeretlenül is köszönetet mondani neki, és kívánom hogy minél több ember tartsa tiszteletben, értékelje és őrizze meg az elődök ezen nagyszerű munkásságait.

Csedő Attila: Abránfalva

2012. május 7., hétfő

Május

májusi szellő
hajamba illeszti kis
virágszirmait



tavaszi hőség -
akácvirág illata 
méheket bódít